Tip en venPrint
 

Velkommen til Ansgar Kirke, Flensborg Nord og KobbermølleVelkommen til Ansgar Kirke, Flensborg Nord og Kobbermølle

Guldkonfirmationen 2015 den 23. august kl. 10.00Guldkonfirmationen 2015 den 23. august kl. 10.00

1965-1966 blev der konfirmeret 78 drenge og 102 piger ved 9 konfirmationer i kirkesalen på Fritidshjemmet på Junkerhulvej  - og ved 2 konfirmationer i kirkesalen på skolen i Kobbermølle.

 

Festen blev holdt søndag den 23. august og lidt over 60 guldkonfirmander med ledsagere havde en meget fin dag. Talen for årgang 1965 holder Kirsten Rölke, f. Schröder og for 1966 Bärbel Michaelis, f. Schaupp. Blandt deltagerne var æresgæsterne Martin og Anneliese Kontni, Bodo og Gisela Daetz og Hanna L. Shinz. 

 

 

Foto fra Guldkonfirmationen 2015Foto fra Guldkonfirmationen 2015

Deltagere den 23.8.: 64 personerDeltagere den 23.8.: 64 personer

Tilmeldte til 

Guldkonfirmation 2015  i Flensborg Nord

Ansgar Kirke.

Fornavn

Efternavn

evt. Pigenavn

Antal

Margrit

Clausen

Sönnichsen

1

Ursula

Evers

Asmussen

1

Gisela

Feursenger

Wendt

1

Arno

Geiselbrecht

2

Helga

Goerke

Jessen

2

Klaus 

Hansen

1

Dora

Hauge

Bold

2

Agnes

Helmer

Axt

1

Karin

Hinrichsen

Hansen

1

Lothar

Jochimsen

2

Kirsten

Johannsen

Johannsen

2

Birgit

Kania

Schreiber

2

Kirsten

Kieslich

Lambrecht

2

Hannelore

Koop

Johannsen

1

Ulla

Laugwitz

Freundlich

5

Elke

Lischnewski

Wendt

1

Baerbel

Michaelis

Schaupp

2

Margarete

Nieseck

Lambrecht

1

Anke

Oest

Moshage

2

Birte

Otto

Jürgensen

1

Klaus-Dieter

Otto

1

Dorothea

Panthen

Ruth

1

Kay

Peters

1

Marion

Petersen

Pfeiffer

1

Gunda

Preisler

Detlefsen

2

Susanne v.

Rodbertus

1

Kirsten

Roelke

Schröder

1

Doris

Schardt

1

Walter

Schleussner

1

Dieter

Schroeder

1

Bothilde

Schroeter

1

Kai

Schröter

2

Birgit

Schröter-Koch

Schröter

1

Hanna

Schwarzer

Hansen

1

Helga

Terlinden

Brodersen

1

Renate

Thomas

Petersen

1

Marlis

Wichmann

Woelck

3

Hans Rainer

Zemke

1

 

 

 

 

Æresgæster

Martin og Anneliese Kontni

2

Gisela og Bodo Daetz

2

Grethe 

Schubert

Afbud i sidste øjeblik

Hanna 

Schinz

1

Tak for invitationen, dog afbud med hjertelige

hilsener til alle hendes tidl. elever  fra 

Åse

Pejtersen

Afbud, guldkonfirmander

Karin

Hinrichsen

Hansen

Rita

Hansen

Hansen

Søren og Susse

Harck

Kaj

Hansen

Menighedrådet ved Ansgar, v. 

Lieselotte

Mueller

1

Ingrid

Lekkat

1

Præsten

1

Konfirmerede drenge 1965-66Konfirmerede drenge 1965-66

K-dato

Fornavne

Efternavn

Daværende adresse

Præst

30.10.1966

Harald

Balzersen

Harrislevgade 53

Martin Kontni

06.03.1966

Jürgen Peter

Bandow

Ostseebadweg 14

Martin Nørgaard

14.03.1965

Kaj Detlef

Bartelsen

Stiftgade 11

Martin Nørgaard

14.03.1965

Holger Friedric

Brenner

Duborggade23

Martin Nørgaard

21.03.1965

Dieter 

Brocks

Åbenrågade 105

Martin Kontni

20.03.1966

Søren Nielsen

Bundgaard

Hotel Skovly,Sønderhav

Martin Nørgaard

06.03.1966

Günter

Callsen

Am Katharinenhof

Martin Nørgaard

06.03.1966

Hans Chr.Lo.Joh.

Callsen

Sperlingshof 7

Martin Nørgaard

21.03.1965

Bent Peter

Christensen

Bov Landevej 61

Martin Kontni

30.10.1966

Henning Olaf

Clausen

Norderstr.58

Martin Nørgaard

21.03.1965

Lars Christian

Clausen

Michelsensgade 5

Martin Kontni

07.03.1965

Robert  

Deutschle

Vereinsstr.10

Martin Kontni

07.03.1965

Rudolf

Döring

Töndervej 4

Martin Kontni

07.03.1965

Ewald Andreas

Duysen

Lindenallee 7

Martin Kontni

13.03.1966

Alain

Ehlert

Harrislevgade 79

Martin Kontni

14.03.1965

Claus Jürgen

Erichsen

Sortedal 3

Martin Nørgaard

06.03.1966

Einar Holger

Franz

Apenrader Str.142

Martin Nørgaard

13.03.1966

Hans Alfred

Frerksen

Harrislevgade 38

Martin Kontni

30.10.1966

Sönke

Fürstenberg

Bov Landevej 88

Martin Kontni

07.03.1965

Arno

Geiselbrecht

Lindenallee

Martin Kontni

30.10.1966

Falk

Göhmann

Åbenrågade 66 a

Martin Kontni

06.03.1966

Uwe

Haarck

Bauer Landstr.90

Martin Nørgaard

06.03.1966

Gunnar Ernst

Hansen

Schwalbenstr.28

Martin Nørgaard

20.03.1966

Hans Michael

Hansen

Enklave 6, Tarup

Martin Nørgaard

20.03.1966

Kaj 

Hansen

Vereinsstr.36

Martin Nørgaard

14.03.1965

Karl Aage Fried

Hansen

Vereinsstr.37

Martin Nørgaard

30.10.1966

Klaus-Eduard

Hansen

Elmealle 5

Martin Kontni

14.03.1965

Rolf Günter

Hansen

Martin Nørgaard

21.03.1965

Søren Huische.

Harck

Kobbermøllevej 15

Martin Kontni

06.03.1966

Heinz Ulrich

Hermanni

Apenrader Str.93

Martin Nørgaard

20.03.1966

Hartwig

Hinz

Wachtelhof 6

Martin Nørgaard

13.03.1966

Dieter 

Hölzel

Nystaden 51

Martin Kontni

07.03.1965

Gudmund H.C.

Jacobs

Apenrader Str.64

Martin Kontni

21.03.1965

Jens Peter Her.

Jensen

Skovgade 32

Martin Kontni

06.03.1966

Kurt Walter

Jensen

Apenrader Str.97

Martin Nørgaard

30.10.1966

Paul

Jessen

Ramsherred 15

Martin Kontni

30.10.1966

Per Viktor Niels

Jessen

Votansvej 12

Martin Kontni

06.03.1966

Lothar Bruno

Jochimsen

Terassenstr.17

Martin Nørgaard

13.03.1966

Gunnar

Jockzuis

Borggade 24

Martin Kontni

06.03.1966

Kurt 

Johannsen

Martin Nørgaard

30.10.1966

Niels Dissing

Jørgensen

Baggerwald 76

Martin Nørgaard

14.03.1965

Herbert

Jörs

Svalegade 18

Martin Nørgaard

14.03.1965

Klaus Holger

Jürgensen

Harreslevgade 38

Martin Nørgaard

07.03.1965

Heiko Karl

Ketelsen

Harrisleer Str.69

Martin Kontni

13.03.1966

Ole

Köhnke

Borggade 31

Martin Kontni

06.03.1966

Karl Heinz

Kraack

Bauer Landstr.30

Martin Nørgaard

06.03.1966

Theo

Kühnert

Bauer Landstr.35d

Martin Nørgaard

20.03.1966

Johannes Rolf

Küssner

Apenrader Str.166

Martin Nørgaard

06.03.1966

Wilfried

List

Bauer Landstr.90

Martin Nørgaard

13.03.1966

Arne Christian

Lorenzen

Skovgade 43a

Martin Kontni

30.10.1966

Bernhard

Lorenzen

Åbenrågade 30

Martin Kontni

13.03.1966

Werner Heinz

Lumbek

Oksevej 3g, Sporskifte

Martin Kontni

20.03.1966

Olav

Meinhardt

Friedrichstal 36

Martin Nørgaard

13.03.1966

Harald  

Möller

Duborggade 18

Martin Kontni

20.03.1966

Holger Axel

Münchow

Eckenerstr.12

Martin Nørgaard

14.03.1965

Holger

Nanz

Slotsgade 5

Martin Nørgaard

20.03.1966

JørgenThorup

Nielsen

Ritterstr.27

Martin Nørgaard

06.03.1966

Lars

Nørgaard

Apenrader Str.25

Martin Nørgaard

07.03.1965

Klaus-Dieter

Otto

Sortevej 20

Martin Kontni

07.03.1965

Kaj Otto

Peters 

Klueser Weg 48

Martin Kontni

14.03.1965

Karl-Heinz

Petersen

Martin Nørgaard

06.03.1966

Horst Dieter

Pfeiffer

Ostseebadweg 40

Martin Nørgaard

06.03.1966

Karl Heinz

Reichert

Apenrader Str.64

Martin Nørgaard

07.03.1965

Kay Uwe

Sandberg

Wachtelhof 11

Martin Kontni

14.03.1965

Günter

Schild

Martin Nørgaard

30.10.1966

Fredi Ludwig

Schlas

Åbenrågade 111

Martin Kontni

07.03.1965

Walter

Schleussner

Harrisleer Str.30

Martin Kontni

30.10.1966

Dieter Albert

Schreier

Sperlingshof 2

Martin Nørgaard

30.10.1966

Dieter Alfred

Schröder

Stiftstr.5

Martin Nørgaard

14.03.1965

Kai Ludwig

Schröter

Ochsenmarkt 27

Martin Nørgaard

20.03.1966

Claus Erich

Toffer

Sosti

Martin Nørgaard

06.03.1966

Aage

Trettin

Thomas Mann Str.19

Martin Nørgaard

07.03.1965

Reinhard

Wedehase

Harrisleer Str.44

Martin Kontni

20.03.1966

Robert Karl

Wegener

Mürwikerstr.175

Martin Nørgaard

30.10.1966

Harry Wilhelm

Wilkens

Eckenerstr.67

Martin Nørgaard

30.10.1966

Finn

Wischnewski

Batterigade 51

Martin Kontni

07.03.1965

Harald Helge

Wormann

Åbenrågade 93

Martin Kontni

07.03.1965

Hans Rainer

Zemke

Scharzer Weg 24

Martin Kontni

Konfirmerede piger 1965-66Konfirmerede piger 1965-66

K-dato

Fornavn

Evt. pigenavn

Efternavn

Daværende adresse

13.03.1966

Bärbel Christin

Abrahamson

Sørensen

Eckenerstr.65c

30.10.1966

Ute

Altstadt

Lorenzen

Apenrader Str.69

14.05.1965

Ursula

Asmussen

Evers

07.03.1965

Agnes Maria

Axt

Helmer

Tondernweg 8

06.03.1966

Rita Hansine

Babbel

Ramsharde 1

30.10.1966

Birgit

Bartelsen

Grabein

Stiftstr.11

13.03.1966

Ellen

Beck

Apenrader Str.103

13.03.1966

Dorothea E.E.

Beenfeldt

Gröbel

Norderstr.107/109

20.03.1966

Birgit

Bethge

Niehuus

07.03.1965

Renate

Birk

Sörnsen

Taubenstr.9e

30.10.1966

Traute Maria

Birk

Fleischer-Berlau

Norderstr.71

20.03.1966

Dora

Bold

Krueger

Waldstr.7a

30.10.1966

Kirsten

Börner

Ulleseit

Burgstr.17

13.03.1966

Helga Christine

Brodersen

Terlinden

Neustadt 34

21.03.1965

Karen Vera

Buchholz

Harrisleer Str.40

21.03.1965

Angelika

Carstensen

Brink

Harrisleer Str.60

30.10.1966

Brigitte Hildeg.

Carstensen

Peper

Junkerhohlweg 10

20.03.1966

Inge 

Christensen

Battefeld

Batteriestr.17

13.03.1966

Hannelore

Cordsen

Neustadt 34

06.03.1966

Gunda

Detlefsen

Preisler

Schwalbenstr.34

30.10.1966

Anke Roswitha

Detlefsen

Daniel

Mozartstr.29

07.03.1965

Kirsten Ursula

Deutschle

Pietschmann

Vereinsstr.10

07.03.1965

Erika

Diedrichsen

Kiefernweg 42

08.04.1965

Ingrid Gerda

Diedrichsen

13.03.1966

Karin Angelika

Diedrichsen

Naujoks

Norderstr.66

13.03.1966

Christine Elis.

Ehlert

Ehlert

Harrisleer Str.79

20.03.1966

Brigitte Helene

Ertel

Andresen

Waldstr.1b

20.03.1966

Ursula                                  

Ertel

Knorr                                   

Waldstr.1b

06.03.1966

Kirsten Solveig

Franz

Rüdiger

Apenrader Str.142

06.03.1966

Ulla

Freundlich

Laugwitz

Schwarzer Weg 29

06.03.1966

Edeltraut

Geiselbrecht

Linke

Schwarzer Weg 33

14.05.1965

Beate

Greve

Kabus

Schwalbenstr.15

21.03.1965

Ingeborg Fried

Haas

Haas

Bergstr.20

07.03.1965

Margit

Hansen

Apenrader Str.63

07.03.1965

Rita

Hansen

Hansen

Apenrader Str.2

07.03.1965

Hanna

Hansen

Schwarzer

Apenrader Str.30

06.03.1966

Ruth

Hansen

Musstert

Schiffbrücke 55

30.10.1966

Karin

Hansen

Hinrichsen

Mozartstr.26

30.10.1966

Henriette Soph

Hansen

Petersen

Mozartstr.18

20.03.1966

Kirsten

Hanten

Hanten-Petersen

Ostseebadweg 48

21.03.1965

Susanne H.

Harck

Kupfermühlenweg 15

20.03.1966

Sonja

Helmer

Carstensen

Kobbermølle

20.03.1966

Birte

Helmer

Reissig

Ostseebadweg 32

07.03.1965

Ursula

Hermannsen

Wismann

Åbenrågade65/See 16a,Lyksborg

30.10.1966

Christel Marie

Ingwersen

Siamorelis

Norderstr.48

20.03.1966

Heidrun

Jagomast

Frösleeweg 12

06.03.1966

Helga 

Jessen

Goerke

Schwarzer Weg 39

06.03.1966

Heidi

Jessen

Grimm

Schwarzer Weg 39

06.03.1966

Hannelore

Johannsen

Koop

Michelsenstr.25

06.03.1966

Hannelore

Johannsen

Koop

Michelsenstr.25

30.10.1966

Kirsten Mary

Johannsen

Johannsen

06.03.1966

Elisabeth

Jöhnk

Warmbier

Osterallee 175

06.03.1966

Birte

Jürgensen

Waldeckstr.12

06.03.1966

Karin

Jürgensen

Jankowski

Gasstr.3

06.03.1966

Helga

Koch

Hansen

Terrassenstr.16

21.03.1965

Kirsten

Koos

Voß

Sperlingshof 6

20.03.1966

Susanne Waltr.

Kramp

von Rodbertus

Schäferhaus

30.10.1966

Margarete

Ladendorf

Nieseck

Kiefernweg 38a

06.03.1966

Kirsten

Lambrecht

Ramsharde 82

06.03.1966

Karin

Ledderer

Hermannsen

Apenrader Str.95

06.03.1966

Renate

Ledderer

Schmidt

Apenrader Str.95

30.10.1966

Karen  

Lekkat

Grambow

Alter Kupfermühlenweg 94

30.10.1966

Edeltraut

List

Hecht

Bauer Landstr.90

13.03.1966

Christel Marie

Lumbek

Ochsenweg 3g,Weiche

07.03.1965

Doris

Matthiesen

Petersen

Schwarzer Weg32

30.10.1966

Monika

Meß

Teichgräberweg 22

13.03.1966

Elke

Missfeldt

Klein

Norderstr.57

20.03.1966

Angela

Moshage

Nyhuusmark

20.03.1966

Anke Maria

Moshage

Oest

Nyhuusmark

14.05.1965

Karin Elisabeth

Neumann

Hansen

Königstr.14

21.03.1965

Erika

Nielsen

Kluser Winkel 4

06.03.1966

Brigitte

Nielsen

Apenrader Str.103

07.03.1965

Christa Wally

Nissen

Schweger

Wachtelhof 5

20.03.1966

Mechthild

Pabst

Petersen

Am Lachsbach 8

30.10.1966

Brigitte Reg.Els

Paulsen

Schock

Landsknechtstr.4

14.05.1965

Ingrid

Petersen

Sönnichsen

Gartenstr.11

30.10.1966

Renate

Petersen

Thomas

Thomas Mann Str.26

06.03.1966

Marion

Pfeiffer

Petersen

Ostseebadweg 40

20.03.1966

Margot 

Plichta

Fiedler

Kobbermølle

13.03.1966

Christa

Raabe

Volger

Mürwikerstr.134

14.05.1965

Ingrid

Radau

Neumann

Am Soot 18

06.03.1966

Marion

Reckling

Gross

Querstr.8

14.05.1965

Christel  

Renner

Clausen

Schreiberstr.23

30.10.1966

Dorothea Frida

Ruth

Panthen

Schwarzer Weg 21

14.05.1965

Annemarie Ell.

Scharfe

Huppertz

Thomas Mann Str.28

06.03.1966

Bärbel

Schaupp

Michaelis

Ramsharde 6

20.03.1966

Kirsten

Schnüchel

Klingenberg-Reckweg

Waldeckstr.21

06.03.1966

Lieselotte Ellen

Schönhoff

Töndervej 24,Krusaa

07.03.1965

Birgit 

Schreiber

Kanya

Ostseebadweg 3

07.03.1965

Kirsten

Schrøder

Rölke

Apenrader Str.54

07.03.1965

Birgit Wendula

Schröter

Schröter-Koch

Apenrader Str.65

13.03.1966

Karin

Simon

Eggebrecht

Mürwikerstr.134

20.03.1966

Heidemarie

Simonsen

Lorenzen

Kobbermølle

14.05.1965

Margit H.Dorat.

Sönnichsen

Clausen

14.05.1965

Jutta

Spill

Harrisleer Str.72

13.03.1966

Birgit

Stadil

Dorendorf

Norderstr.62

20.03.1966

Wera

Trojaner

Jens Due Str.1

06.03.1966

Gudrun

Wedehase

Wedehase

Harrisleer Str.44

07.03.1965

Elke Anna

Wendl

Lischnewski

Terrassenstr.14

30.10.1966

Gisela

Wendt

Feuersenger

Terrassenstr.14

20.03.1966

Traute

Wilkens

Fecker

Apenrader Str.65

30.10.1966

Marlis

Wöhlk

Wichmann

Klueser Weg 14/Marienallee

06.03.1966

Regina

Wriedt

Asmussen

Mozartstr.18

Ukendt adresse. Stand: juli 2015Ukendt adresse. Stand: juli 2015

K-dato

Fornavn

Evt. pigenavn

Efternavn

Daværende adresse

06.03.1966

Rita Hansine

Babbel

Ramsharde 1

13.03.1966

Ellen

Beck

Apenrader Str.103

20.03.1966

Birgit

Bethge

Niehuus

21.03.1965

Karen Vera

Buchholz

Harrisleer Str.40

13.03.1966

Hannelore

Cordsen

Neustadt 34

07.03.1965

Erika

Diedrichsen

Kiefernweg 42

08.04.1965

Ingrid Gerda

Diedrichsen

20.03.1966

Heidrun

Jagomast

Frösleeweg 12

13.03.1966

Christel Marie

Lumbek

Ochsenweg 3g,Weiche

20.03.1966

Angela

Moshage

Nyhuusmark

06.03.1966

Brigitte

Nielsen

Apenrader Str.103

06.03.1966

Lieselotte Ellen

Schönhoff

Töndervej 24,Krusaa

14.05.1965

Jutta

Spill

Harrisleer Str.72

20.03.1966

Wera

Trojaner

Jens Due Str.1

21.03.1965

Dieter 

Brocks

Åbenrågade 105

20.03.1966

Søren Nielsen

Bundgaard

Hotel Skovly,Sønderhav

21.03.1965

Bent Peter

Christensen

Bov Landevej 61

21.03.1965

Lars Christian

Clausen

Michelsensgade 5

30.10.1966

Henning Olaf

Clausen

Norderstr.58

14.05.1965

Christel  

Renner

Clausen

Schreiberstr.23

07.03.1965

Ewald Andreas

Duysen

Lindenallee 7

14.03.1965

Claus Jürgen

Erichsen

Sortedal 3

06.03.1966

Einar Holger

Franz

Apenrader Str.142

30.10.1966

Birgit

Bartelsen

Grabein

Stiftstr.11

20.03.1966

Hans Michael

Hansen

Enklave 6, Tarup

06.03.1966

Helga

Koch

Hansen

Terrassenstr.16

20.03.1966

Hartwig

Hinz

Wachtelhof 6

06.03.1966

Uwe

Haarck

Bauer Landstr.90

13.03.1966

Gunnar

Jockzuis

Borggade 24

14.03.1965

Klaus Holger

Jürgensen

Harreslevgade 38

30.10.1966

Niels Dissing

Jørgensen

Baggerwald 76

13.03.1966

Arne Christian

Lorenzen

Skovgade 43a

20.03.1966

Holger Axel

Münchow

Eckenerstr.12

14.03.1965

Holger

Nanz

Slotsgade 5

20.03.1966

JørgenThorup

Nielsen

Ritterstr.27

07.03.1965

Klaus-Dieter

Otto

Sortevej 20

06.03.1966

Birte

Jürgensen

Otto

Waldeckstr.12

14.03.1965

Karl-Heinz

Petersen

20.03.1966

Mechthild

Pabst

Petersen

Am Lachsbach 8

06.03.1966

Horst Dieter

Pfeiffer

Ostseebadweg 40

06.03.1966

Karl Heinz

Reichert

Apenrader Str.64

30.10.1966

Dieter Albert

Schreier

Sperlingshof 2

13.03.1966

Helga Christine

Brodersen

Terlinden

Neustadt 34

20.03.1966

Claus Erich

Toffer

Sosti

06.03.1966

Gudrun

Wedehase

Wedehase

Harrisleer Str.44

07.03.1965

Ursula

Hermannsen

Wismann

Åbenrågade65/See 16a,Lyksborg

Post retur juni 2015 fraPost retur juni 2015 fra

Fornavn

Pigenavn

Efternavn

Inge

Christensen

Battefeld

Gudmund H.C.

Jacobs

Holger

Nanz

Mechthild

Pabst

Petersen

Horst Dieter

Pfeiffer

Renate

Petersen

Thomas

Kirsten

Börner

Ulleseit

Gudrun

Wedehase

Wedehase

Finn

Wischnewski